„Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym” Marcello Bacciarelli

Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym

Obraz o dużych wymiarach, bo 265 x 134,5 cm, znajduje się w centralnym miejscu, umieszczony nad kominkiem w Gabinecie Marmurowym w Zamku Królewskim w Warszawie. Swoją dostojnością góruje nad pozostałymi portretami królów polskich, które wyszły spod pędzla rzymskiego artysty, któremu król zapewnił pracę, a mianowicie Marcello Bacciarelliego.

Replika obrazu, już nie tak okazałych rozmiarów, znajduje się w Sali Bacciarelliego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie. Kiedy wejdziesz do tej sali, to na wprost nad drzwiami do Sali Michałowskiego, ujrzysz obraz, ukazujący ukoronowanego króla Polski. Wielkiego konesera i mecenasa sztuki w owym czasie.

Portret z Sali Bacciarelliego ma wymiary 157 x 125 cm, został namalowany przez artystę w nieco fragmentaryczny sposób, gdyż przedstawia postać króla ujęta do kolan, poza tym, jak w pierwotnej wersji, król ozdobiony jest regaliami i orderami, w królewskim płaszczu dumnie prezentując się na architektonicznym tle.

Obie wersje przedstawienia namalowane są na płótnach farbami olejnymi.

Wersja z Gabinetu Marmurowego z Warszawy, malowana około roku 1768, została stworzona, gdyż dopiero co, ukoronowany król potrzebował reprezentacyjnego portretu, po to by podkreślić swój status społeczny. Okazało się, że portret jest na tyle wyjątkowy w oczach samego króla, że artysta Bacciarelli doczekał się wielkiego sukcesu, otóż został mianowany nadwornym malarzem i prawdopodobnie, dzięki obrazowi, otrzymał w 1768 roku szlachectwo polskie.

Drugi obraz, który powstał około 1790 roku, był jedną z kopii. Ta replika została namalowana przez Marcello Bacciarelliego, jednak z uwagi na historyczno – propagandowy charakter, owy temat był również kopiowany przez współpracowników artysty, a także artystów niezwiązanych z dworem królewskim.

Przypisy:

– „Sztuka Świata. Tom 8.” Arkady
– „Wielcy Malarze. Malarstwo Polskie przełomu XVIII i XIX wieku.” Nr 88

– „Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.” Przewodnik MNK
– „Jak studiować Historię Sztuki” Anne D’Alleva

– Reprodukcja obrazu – Wikipedia. Wolna Encyklopedia Internetowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s