“Salvator mundi” Leonardo da Vinci

“Największy błąd ludzki tkwi w ich mniemaniach.” Leonardo da Vinci

“Leonardo da Vinci, mógłby osiągnąć lepsze wyniki, gdyby nie był tak zmienny i niestały – był w stanie zajmować się wieloma czynnościami, ale zostawiał je tak szybko, jak podejmował.” Giorgio Vasari

“Salvator mundi” Leonardo da Vinci

Piszę o tym obrazie, dlatego, że w piątek słyszałam na jego temat w wiadomościach radiowych. Jadę autem na szkolenie do pracy, a tu zaraz z rana mówią o malarstwie. Mnie to rusza, bo interesuję się sztuką. I wracam do tematu sztuki tak często jak najbardziej mogę. 

A to co mnie zaciekawiło, to dramatyczna historia podszyta pod ten obiekt malarski.

 Postanowiłam więc zerknąć ponownie w biografię i noty z książek które posiadam, co mówią na temat twórczości Leonarda da Vinci i jego obrazów, wiadomo, że poszukując również w Internecie. Pierwsze co zauważyłam, to to , że brak jakichkolwiek wspominek w książkach o obrazie jakim jest “Salvator mundi” czyli w tłumaczeniu z języka łacińskiego na polski to “Zbawiciel Świata”. 

Zerkam na wszechwiedzącą Wikipedię i okazuje się, że kwestia dotycząca wiarygodności autorstwa wykonania nie pierwszy raz jest sporna. Badacze więc działają i szukają prawdy, argumentów do podważenia autorstwa tegoż obrazu przypisywanego panu da Vinci.

 Najnowsze informacje, z minionego piątku, na temat obrazu “Salvator mundi”, mówią, że badacze odkryli, iż nie jest to dzieło Leonarda da Vinci, a jednego z jego uczniów i to badanie zostało zlecone przez kupca, który kupił to dzieło na aukcji za 450 milionów dolarów. Kupiec, którego nazwisko zostało wymienione, jednak nie zapamiętałam, a w ekspresowych poszukiwaniach w Internecie nie zdołałam znaleźć. Owy kupiec zlecił sprawdzenie tego czy obraz jest rzeczywiście autorstwa Leonarda da Vinci. Okazało się że nie. Starał się o to by dzieło zostało wystawione na 500 rocznicę śmierci Leonarda da Vinci jednak się to nie wydarzyło. Po ogłoszonych wiadomościach brak reakcji od ekspertów, jakim jest między innymi Muzeum w Luwrze. A ostateczna decyzja na temat obrazu i jego pochodzenia nie jest potwierdzona.

 Obraz “Salvator mundi” został podobno namalowany na zlecenie Ludwika XII i zlecił namalowanie do  Leonardo da Vinci. Być może, artysta znany ze swego niedokańczania zleceń, powierzył namalowanie jednemu lub kilku ze swoich uczniów. Być może, wiedział na starcie, że nie uda mu się obrazu skończyć. Nie wiem, to tylko domysły po przeczytaniu kilku informacji na temat artysty. 

Różne są spekulacje, możliwe również że obraz jest jedną z kopii oryginalnego przedstawienia, a utrzymany styl i technika malowania budzą różnego rodzaju niedomówienia w autentyczności obrazu.Tematyka i poza postaci wraz z gestami i symboliką przedmiotów, okazuje się że była modnym przedstawieniem w owym czasie. Salvator mundi to postać Jezusa Chrystusa, który prawą ręką daje znak błogosławieństwa, a w drugiej trzyma kulę, która jest symboliką ziemi, czego znaczenie może wyrażać błogosławieństwo dla ziemi i tym samym ludzkości.

Obraz “Salvator mundi” namalowany jest w stylu Leonarda da Vinci, delikatnym modelunkiem przedstawiającym postać w charakterystycznej dla epoki szacie. Ciemnej barwy tło wydobywa postać o jasnej skórze i wyglądzie uznanym za jezusowy. Także długie włosy i broda okalająca jasną i delikatną twarz, oddają charakterystykę młodego zbawiciela świata.

Znajduje się w prywatnej kolekcji, ale chciano go udostępnić do muzeum, prawdopodobnie z powodu nie wiarygodności, nie było przyjmowane. Po raz pierwszy obraz został wystawiony na trzy miesiące w Narodowej Galerii w Londynie, w ramach wystawy “Leonardo da Vinci – malarz na dworze mediolańskim”.

Obraz olejny namalowany farbami olejnymi na desce o wymiarach 66 x 47 cm, w latach 1506 – 1513.

Przypisy:

  • Galeria Sztuki. Najsłynniejsze dzieła mistrzów malarstwa. Nr 7 pt.: “Leonardo”; Wyd. DeAgostini
  • Wikipedia. Wolna Encyklopedia Internetowa.
  • Oraz inne: Obraz pochodzi z Wikipedia.Wolna Encyklopedia Internetowa.; Cytaty: 1. Quotepark.com; 2. Galeria Sztuki. Najsłynniejsze dzieła mistrzów malarstwa. Nr 7 pt.: “Leonardo”; Wyd. DeAgostini

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s