Pomnik „Matka Polka” w Raciborzu

Pomnik „Matka Polka” w Raciborzu

Odsłonięcie pomnika „Matki Polki” w Raciborzu miało charakter ideowo – polityczny, którego tematyka jest związana z kobietami, tymi wszystkim śląskimi matkami które miały wychowywać swoje dzieci z duchem patriotyzmu.

Pomnik został usytuowany blisko rzeki Odry, na placu Mostowym w mieście Racibórz, często jest określany jako nadodrzańska rzeźba, znajdując się w pobliżu centrum miasta jest obecnie jego ważnym elementem, choć początkowo był czymś nowym i obcym, nie zawsze spotykał się z przychylnym spojrzeniem mieszkańców i kojarzył się z panującą w owym czasie ideologią.

Pomnik został odsłonięty 14. lipca. 1973 roku, w duchu komunistycznym, miał prawdopodobnie sprawić by wszystkie kobiety – matki, stały się jednocześnie wspólnotą wyznającą te same ideały. Choć projektantem był mężczyzna – Jan Borowczak – to rzeźba podejmuje tutaj rozmowę na temat kobiety – matki, gdyż przedstawia kobietę, dosyć monumentalną i posturną, w długiej sukni lecz z odsłoniętymi ramionami, a na jednym z ramion, na prawym, spoczywa dziecię, bardzo niewielkich rozmiarów, nawet niezbyt proporcjonalne do swojej opiekunki. Kobieta trzyma swe ręce w górze, łącząc je dłońmi, unosi nad dzieckiem, jakby chciała je uchronić przed padającym deszczem, a także, co więcej, można by się tutaj dopatrzyć, że te uniesione w górę ramiona świadczą o pewnym rodzaju siły, poprzez niezależność, którą chciałaby zaznaczyć swoim jestestwem. Pomnik odlany z brązu, pomimo kilku wcześniejszych koncepcji, które się nie przyjęły, okazuje się być bardzo prostą formą w rezultacie. Twarz kobiety bez cienia uśmiechu, przekazuje powagę i jednocześnie majestat roli którą przyszło jej pełnić. Rolę matki, wielkiej opiekunki tych najmniejszych, jak i całego narodu. Zaś dziecko na ramieniu ze swoją posłuszną miną, grzecznie ulokowane korzysta z opieki swojej rodzicielki, okryte jest w bardzo prosty sposób. Suknia kobiety ma jedynie kilka fałd określających z prawego boku jej przemieszczenie przez powiewający wiatr i biodro w tamtą stronę skierowane.

Rzeźba „Matki Polki” wpisała się w tematykę jej przesłania, dzięki wielu wydarzeniom politycznym czy religijnym, gdzie ma swój udział, jako główna bohaterka.

Korzystałam ze źródeł: Wikipedia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Matki_Polki_w_Raciborzu) oraz ze strony miasta Racibórz (https://raciborz.com.pl/2010/12/23/pomnik-matki-polki-w-raciborzu-2.html ; https://raciborz.com.pl/2011/02/07/pomnik-matki-polki-w-raciborzu-3.html).

Zdjęcie z Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Matki_Polki_w_Raciborzu#/media/Plik:Racib%C3%B3rz_pomnik_Matki_Polki_567.jpg)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s