„Hunky Dory” Dawid Bowie

Okładka płyty Dawida Bowie’go pt.: „Hunky Dory” z 1971 roku

„Cały album „Hunky Dory” odzwierciedlił mój nowo znaleziony entuzjazm dla tego nowego kontynentu, który został dla mnie otwarty. To był pierwszy raz, prawdziwa zewnętrzna sytuacja przejęła mnie tak na 100 procent, że zmieniło to sposób mojego pisania i sposób w jaki patrzę na rzeczy.” /Dawid Bowie podczas wywiadu w 1999 roku, kiedy dyskutowano na temat w jaki sposób Ameryka wpłynęła na album./

Album pt.” Hunky Dory” został wydany 17 grudnia 1971 roku na płycie winylowej przez amerykańską wytwórnię RCA Records. Była to pierwsza płyta wydana przez wytwórnię, a jednocześnie stała się czwartym studyjnym albumem wokalisty i autora tekstów utworów, Dawida Bowie. RCA Records stała się od tego momentu miejscem gdzie artysta nagrywał swoje płyty i towarzyszyła mu przez kolejne 10 lat. Płyta stała się komercyjnym sukcesem, zajęła trzecie miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii ( UK Albums Charts), kilka utworów ma swoją osobną historię. „Changes” (1972) i „Life on Mars” (1973) zostały następnie wydane jako wolno grające single. Album został uznany za najlepszą pracę artysty, co zostało następnie wsparte umieszczeniem go na liście „najlepszych albumów wszech czasów”, przez uznane amerykańskie (Time, Rolling Stone) oraz brytyjskie (New Musical Express, Q). Album został kilka razy wznawiany przez kolejne lata i odnowiony w 2015 roku.

Dawid Bowie, który poza tym że śpiewał, grał na gitarze, saksofonie i pianinie. Album powstał wraz z muzykami, którymi byli : Rick Wakeman, grający na pianinie; a także późniejsi „The Spiders from Mars”, czyli Mick Ronson, grający na gitarze i melotronie, jak również śpiewający, Trevor Bolder, który używał gitary basowej i trąbki oraz Mick „Woody” Woodmansey grający na perkusji. Trzej ostatni muzycy, którzy zostali wymienieni, kontynuowali współpracę z Bowie w następnych latach.

Klimat płyty jest wielopoziomowy, słucha się jej jak pewnej barwnej opowieści o przeżyciach wewnętrznych człowieka natchnionego zewnętrznym wpływem różnych czynników w stylu art popu zmieszanego ze stylem melodyjnego pop rocku. Artysta oddał w kilku utworach swoje myśli takim artystom jak Andy Warhol, Bob Dylan i zespół The Velvet Underground. Poza tym wszystkim, rok 1971, był rokiem kiedy narodził się syn artysty, co niewątpliwie miało wpływ na jego twórczość. Płyty słucha się przyjemnie, gdyż jest nasączona dźwiękiem różnorodnych instrumentów i jest opowiedziana w poetycki i charakterystyczny dla Dawida Bowie sposób z tamtych lat: młodego mężczyzny, który dowiaduje się o życiu coraz to nowszych rzeczy.

Powstanie płyty mocno związane jest z wydarzeniami, które miały wówczas miejsce w życiu artysty, jak również nie jest żadnym wyrwanym z kontekstu fragmentem, a raczej przejściem z jednego sposobu postrzegania świata w postrzeganie go w inny sposób. Płyta brzmi wesoło i entuzjastycznie, choć w słowach zawarte są aspekty dotyczące uniwersalnych lęków, towarzyszących wielu ludziom na różnych etapach życia.

Spis utworów

Strona pierwsza

 1. Changes” – 3:37
 2. Oh! You Pretty Things” – 3:12
 3. „Eight Line Poem” – 2:55
 4. Life on Mars?” – 3:43
 5. Kooks” – 2:53
 6. Quicksand” – 5:08

Strona druga

 1. „Fill Your Heart” (Biff RosePaul Williams) – 3:07
 2. Andy Warhol” – 3:56
 3. Song for Bob Dylan” – 4:12
 4. Queen Bitch” – 3:18
 5. The Bewlay Brothers” – 5:22

Poza autorami zawartymi w nawiasach, wszystkie pozostałe utwory zostały napisane przez Dawida Bowie.

Pisząc ten tekst korzystałam ze źródła jakim jest Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Hunky_Dory , odnośniki do utworów również z tamtego miejsca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s