Spacer po Bielsku – Białej

Bielsko – Biała to miasto należące do Śląska, położone w południowej części Polski. Miasto jest stosunkowo młodym miastem, gdyż zostało założone w roku 1951 poprzez połączenie Bielska położonego na Śląsku Cieszyńskim oraz Białej, która należała do Małopolski.

Spacer zaczniemy od zobaczenia pomnika Bolka i Lolka, Pomnik z roku 2011, kiedy to został postawiony i odkryty na ulicy Mostowej, tuż przy Galerii Handlowej „Sfera II”. „Bolek i Lolek” to postacie z filmu animowanego, którego odcinki, a także film pełnometrażowy powstawały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej od roku 1963. Dziś te postacie są symbolem miasta oraz polskiej produkcji animacji i filmów rysunkowych, które są znane i rozpoznawalne nawet za granicami kraju.

Pomnik „Bolka i Lolka” obok Galerii Sfera II
Kadr z pomnika „Bolka i Lolka” (2011). Mapa świata i Bolek wskazujący palcem na Polskę.

Centrum handlowe „Sfera” składa się z dwóch części czyli „Sfera 1”, która została oddana do użytku w roku 2001 oraz „Sfera 2” oddanej na jesień roku 2009. Jest to największe centrum handlowe na całym Podbeskidziu i jest efektem całkowitej rewitalizacji, gdzie wyburzono stare, pofabryczne budynki które należały do zakładów włókienniczych Lenko S.A..

W galerii handlowej znajduje się mnóstwo sklepów różnego rodzaju, co oczywiście można sprawdzić wyszukując w sieci. Osobiście, jeśli chodzi o coś dobrego do zjedzenia jak deser to lubię pójść do sieciówki „So!Coffee” i tam napić się pysznego koktajlu np.: „Owocowa Moc”, który składa się z malin, truskawek, banana i jabłka i jest niesamowicie orzeźwiający, do tego pyszny sernik i relaks na balkonie kawiarni z książką.

Galeria „Sfera” utrzymuje miano lidera w regionie i w roku 2019 otrzymało nagrodę w kategorii „Centrum Handlowe Roku – Best Performance”. Galeria jest miejscem gdzie organizowanych jest wiele wartościowych wydarzeń z różnych dziedzin i odwiedza je rocznie 13 milionów osób.

Przechadzając się dalej, warto zwrócić uwagę na księgarnię „Klimczok” która znajduje się przy ulicy Cyniarskiej, dlatego że tam można się zaopatrzyć w książki na temat Bielska – Białej oraz wiele innych ciekawych pozycji książkowych i rzeczy ( jak globus na zdjęciu) w przystępnej cenie. Jak tylko zejdziesz z deptaku prowadzącego wzdłuż rzeki Biała, przejdziesz przez jeden z mostów i będziesz się kierować na lewo w stronę Domu Handlowego „Klimczok”, to tuż na początku po prawej stronie znajduje się owa księgarnia.

Księgarnia „Klimczok” która znajduje się na ulicy Cyniarskiej w Bielsku Białej, tuż obok Domu Handlowego „Klimczok”.

Przemknijmy więc, oczywiście jeśli ktoś chce się zatrzymać na zakupy to proszę bardzo, na przełaj przez parking płatny lecz niestrzeżony przy Placu Wojska Polskiego, by zobaczyć piękne, zabytkowe drzwi Dzielnicowej Publicznej Biblioteki „Książnica Beskidzka”, która znajduje się przy deptaku na ulicy 11 listopada 40. Jest jednym z oddziałów „Książnicy Beskidzkiej”, której w Bielsku – Białej jest 19, w tym Biblioteka Główna, Dział Zbiorów Specjalnych oraz osiedlowe filie biblioteki.

Dzielnicowa Publiczna Biblioteka „Książnica Beskidzka”, która znajduje się przy deptaku na ulicy 11 listopada.

Po drodze jest mnóstwo sklepów gdzie można zrobić zakupy małe i duże, jedzeniowe czy ubraniowe. Jednak, idąc dalej deptakiem, skręcamy następnie w lewo przechodząc obok parkingu na Placu Wolności i kierując się do krzyżówki ulicy Legionów z ulicą Paderewskiego i tam podchodząc kilka kroków w lewo możemy zobaczyć za przystankiem mural przedstawiający typowo górską scenę z owieczkami na czele (jak na kadrze),jednak kiedy spojrzy się w górę to ujrzy się kompletnie inne znaczenie malowidła.

„Zielone płuca” mural, którego autorem jest Dawid Celek

I tak, przechadzając się dalej robimy zwrot by kierować się na początek ulicy 11 listopada która przecina się z ulicą Barlickiego, gdzie zobaczymy udekorowane schody w kwieciste, kolorowe kwiaty, wylewające się z wiszących donic niczym barwne wodospady oraz inne dekoracje kwiatowe uformowane w różne kształty.

Schody przy ulicy Barlickiego, ubrane w kwiaty.

Schody przy ulicy Barlickiego prowadzą do ulicy 3 maja, gdzie po prawej stronie znajduje się przystanek autobusowy oraz Hotel President, a po lewej sklep spożywczy „PPS Społem”, gdzie zaopatrzysz się w coś do jedzenia i nie tylko, w niskiej cenie. Po przejściu przez ulicę (sygnalizacja świetlna na prawo) po prawej stronie znajduje się „Galeria Bielska BWA”, a po lewej od przejścia „Plac Bolesława Chrobrego”, tzw. „Plac Pigall”. Do „Placu Pigall” dotrzesz również przejściem podziemnym, jeśli będziesz się kierować na lewo od zegara znajdującego się na fotografii, a później na prawo.

Nie wychodząc jednak w górę po schodach, a zostając na ulicy Barlickiego, tutaj można zatrzymać się na kawę lub piwo, by usiąść i zastanowić się nad dalszą przechadzką lub…

Kawiarnia przy ulicy Barlickiego.

… ciuchem, jaki zakupić w sklepie znajdującym się po przeciwnej stronie ulicy.

Witryna sklepowa przy ulicy Barlickiego.

Kiedy już nabierzemy energii i zrobimy ewentualnie zakupy, to dobrze jest zwiedzić historyczne miejsce Bielska – Białej, kierując się na Plac Chrobrego, by zobaczyć tam fontannę z figurkami na jej środku i odrobinę się ochłodzić, by następnie udać się do Muzeum znajdującego się na Zamku Książąt Sułkowskich.

Rzeźba w fontannie znajdującej się na „Placu Bolesława Chrobrego”.

Zamek Książąt Sułkowskich znajduje się w centrum miasta, jest najstarszą i największą budowlą historyczną, którą może poszczycić się Bielsko – Biała. Budynek od wieku XIV (bądź wcześniej), był przekształcany i rozbudowywany według potrzeb na przeszłe czasy oraz według panujących w danym stuleciu stylów architektonicznych i artystycznych. Obecnie Muzeum Historyczne Bielska – Białej jest miejscem gdzie zobaczyć można wystawy stałe które obejmują historię i sztukę Podbeskidzia, a także sztukę europejską z kolejnych wieków aż do współczesności.

Zamek Książąt Sułkowskich znajdujący się na Wzgórzu obok Placu Bolesława Chrobrego ( Plac Pigall), ujęcie z Fontanny.

Tak więc, zbliżając się do końca wycieczki, resztę czasu można spędzić w jednej z okolicznych knajpek by się posilić i napić lampki wina.

Dziękuję za uwagę!

Autorką zdjęć jestem ja, tekstu również, jednak poszukując informacji korzystałam ze źródła jakim jest Wikipedia oraz strona Muzeum Historycznego w Bielsku – Białej, a także kilka innych miejsc w sieci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s