Książki, które ostatnio czytam…

„Prawiek i inne czasy” Olga Tokarczuk

Okładka książki „Prawiek i inne czasy”

Książka napisana przez polską noblistkę, która jest autorką wielu książek nagrodzonych również innymi nagrodami. Pani Olga Tokarczuk w 2018 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Tematy które podejmuje w swoich powieściach dotyczą szeroko pojętej psychologii ludzkiej, bohaterów, których osadza w magicznych rzeczywistościach, jej powieści są wielopoziomowe.

Książkę przeczytałam w ciągu 4 dni, po kilka godzin dziennie. Ostatnio rzadko się u mnie zdarzało to bym jedną pozycję czytała bez sięgania po inne książki, co w rezultacie powodowało, że na stole kawowym obok kanapy, znajdowały się trzy stosy książek po kilka sztuk, a ja sięgałam o każdej porze dnia po inny tytuł.

Mogłoby się wydawać że moja rzeczywistość zdawała się być wtedy tak pofragmentowana jak powieść pani Olgi, która podzieliła ją na niewielkie tekstowo rozdziały z których każdy jest krótką historią jednego z bohaterów, jego „Czasem” który odbywa w rzeczywistości powieści. Jednocześnie „Czas”, każdego z bohaterów jest istotnym elementem budującym całość powieści i sprawiającym że cała historia się uzupełnia w pełny obraz, tak jakby każdy detal został zawarty i żadnego elementu nie brakowało.

Książkę można przeczytać jednym tchem, jest opowieścią (prawie) stulecia jednej miejscowości, a właściwie pokolenia bohaterów, bez których Prawiek nie mógłby zaistnieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s