Trzy zabytki Lizbony

Dzisiaj, po obejrzeniu podróżniczego filmu z serii znajdującej się na YouTube, pana Ricka Steves’a na temat Lizbony, stolicy Portugalii, zechciałam bliżej przyjrzeć się zabytkom miasta. Wybrałam trzy do opisania, z uwagi na to że w mieście atrakcji jest ogrom, jak mówi internet. Myślę jednak, że te na które zwróciłam uwagę są ciekawe historycznie i wizualnie, a są to Klasztor Hieronimitów, Muzeum Gulbenkian’a oraz Wieża Belem.

Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos) to budynek, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Od 2007 roku znajduje się na liście Siedmiu Cudów Portugalii. Klasztor Hieronimitów został wybudowany dzięki zyskom, które Portugalia czerpała z handlu przyprawami. W 1501 roku ówczesny król Manuel I Szczęśliwy wydał polecenie na budowę klasztoru, który znajduje się w lizbońskiej dzielnicy Belem i wchodzi w skład kompleksu klasztornego. Jest to kościół rzymskokatolicki budowany w latach 1502 – 1551, w stylu manuelińskim, który wykazuje połączenie elementów gotyckiego i renesansowego w architekturze portugalskiej, za twórcę uznawany jest architekt Diogo de Boitaca (1460 – 1528).  Budynek jest bogato zdobiony w rzeźby i płaskorzeźby różnych postaci i zwierząt, wewnątrz zaś malowane obrazy i witraże przedstawiające religijne sceny. W klasztorze znajdują się groby rodziny królewskiej, a także ważnych postaci z tamtego okresu. Żeglarza, Vasco da Gama, jednego który przyczynił się do odkrycia drogi morskiej do Indii, a także nagrobek pisarza Louis’a Camoes oraz poety Fernando Pessoa. Klasztor od 1934 roku był pod opieką Zakonu św. Hieronima i stąd został nazwany Klasztorem Hieronimitów.

Muzeum Calouste Gulbenkian (Museu Calouste Gulbenkian) znajduje się w kompleksie poświęconemu zbiorom i pamięci tego wpływowego człowieka. Muzeum zawiera dzieła z kolekcji Calouste Gulbenkian’a, brytyjskiego biznesmana, filantropa i kolekcjonera, a także uznanego za jednego z najbogatszych ludzi na świecie człowieka, który zamieszkiwał Lizbonę przez 13 ostatnich lat swojego życia. Wspierał budowę szkół, szpitali, działalność charytatywną kościoła. Kolekcja muzeum to około 6 tysięcy przedmiotów, a prezentowanych jest około 1000. Wystawa podzielona jest na dwie części: starożytną i nowożytną, które zawieraja dzieła sztuki z danych epok. Muzeum budowane od roku 1957, a otwarte w 1969, jego powstanie było jednym z założeń zawartych w testamencie Gulbenkian’a. Autorami projektu przestrzeni przeznaczonej na teren budowy muzeum była grupa architektów w skład której wchodzili: Alberto Pessoa, Pedro Cid, Ruy de Athouguia. Budynek jest zabytkiem narodowym Portugalii.

Wieża Belem, znajduje się nad brzegiem rzeki Tag i nazywa się poprawnie Torre de Belem. Militarna budowla z 1520 roku, wybudowana z polecenia króla Portugalii, Manuela I Szczęśliwego w latach 1515 – 1520. W 1907 roku wieża została uznana za zabytek narodowy Portugalii. W 1983 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2007 roku wybrana jako jeden z Siedmiu Cudów Portugalii. Wieża jest jedynym zachowanym zabytkiem, który prezentuje czystość stylu manuelińskiego. Wybudowana według projektu architekta, konstruktora i rzeźbiarza Francisco de Arruda, który był bratem architekta Diogo da Arruda wspomnianego przy opisie Klasztoru Hieronimitów. Wieża była postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, odgrywała więc rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. Wieża ma 35 metrów wysokości, wybudowana jako prosty budynek na planie prostokąta, bogato zdobiona dekoracjami inspirowanymi egzotyczną fauną i florą oraz tematyką militarno – wojenną i biblijną. Przy wejściu do wieży znajdują się dwie rzeźby: po prawej Archanioła Michała oraz po lewej patrona Lizbony, św. Wincentego.

Myślę, ze te trzy zabytki idealnie nakreślają obraz historii miasta – stolicy oraz odzwierciedlają klimat panujący w Lizbonie w bardzo delikatnym stopniu, jednak warto je znać z uwagi na to że są ważnymi konstrukcjami architektonicznymi Portugalii.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s