Edward Hopper „Niedziela”

„Być może ludzie nie interesują mnie za bardzo. Chciałem namalować promienie słońca na ścianie domu.” Edward Hopper (1882 – 1967)

 

Świat obrazów Edwarda Hoppera uważany jest za typowo amerykański z uwagi na tematykę którą operuje w swoich przedstawieniach, zawierających się w ramach modernizmu.

Artysta to twórca nowego realizmu, a jego podejście do malarstwa miało wpływ na twórczość najwybitniejszych pisarzy dziewiętnastowiecznych.

W jego twórczości przekształcenie realistycznego odwzorowania ma przyczyny psychologiczne i estetyczne, przewija się w niej temat natury i cywilizacji, gdzie zajmuje się ujęciem kontrastu pomiędzy tymi dwoma aspektami.

Sztuka Edwarda Hoppera wywodzi się z Francji, jego wykształcenie z tradycji europejskiej, na podejściu do sztuki zaważył impresjonizm.

W początkowych pracach, oraz tych do roku 1910 przedstawiał tematy związane z zawodem malarza, życiem artysty i swoją pracownią. We wczesnych pracach przeważa ciemna tonacja z ciepłymi brązami, ciemnoszarym oraz czarnym kolorem. Technika wywodziła się częściowo od tej którą stosowali holenderscy mistrzowie baroku.

Hopper malował przede wszystkim krajobrazy i miasta, oraz akty kobiece.

Krajobrazy. Czas kiedy powstawały to okres przejściowy między okresem impresjonizmu ( francuskiego ), a wczesnym okresem amerykańskim. Malował mosty, kanały, pływające przystanie i latarnie. Na tych przedstawieniach spotykają się: świat  natury i świat człowieka, kultura i technologia, które nie tylko zostały nakreślone, jak również przekształcone.

Akty. Widać w  nich inspirację impresjonizmem, są sugestywne pod względem psychologicznym oraz przedstawiają pewną narrację. Akty te poniekąd są obsesyjne, gdyż w pewnym momencie swojej twórczości artysta skupił się na malowaniu tylko i wyłącznie jednej kobiety, a mianowicie swojej żony.

Miasto. Obraz pt.:”Niedziela” (1926) jest wczesnym przykładem podejścia w którym natura i cywilizacja mieszają się ze sobą. Przykład posługiwania się ikonografią z wcześniejszych prac, a mianowicie chodzi o to, że człowiek na obrazie, który reprezentuje porządek naturalny, wydaje się niewielki i nieistotny, jest czymś jakby przypadkowym przechodniem w tej scenie, który na chwilę usiadł przy miejscowym sklepie. Pogrążony we własnych myślach i odseparowany od cywilizacji, a jednocześnie nie ma styczności ze światem natury. Charakteryzuje go „niewidzące spojrzenie”, a ono następnie można odnieść do pustych witryn sklepowych. Miasto, jak i człowiek w przedstawionej scenie sprawiają wrażenie równie samotnych i opuszczonych. Obraz jest pozbawiony „niepotrzebnych rzeczy”, dekoracji, a prostota sceny i kolorów adekwatnie oddaje sens intencji oraz zamiaru uchwycenia przekazu.

Niedziela Hopper

 

Źródło: „Hopper. Przetwarzanie rzeczywistości.” Rolf G. Renner Taschen/Edipresse Polska S.A.
Obraz: Pinterest

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s