Stworzenie Adama – Michał Anioł

Przedstawienie pt „Stworzenie Adama” jest freskiem namalowanym na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, pochodzi z epoki włoskiego renesansu z pierwszej połowy 1500 roku.

Kiedy spojrzy się na reprodukcję i uświadomi się sobie, że artysta malował to dzieło własnoręcznie na 18 metrowym rusztowaniu i przez cztery lata seria fresków o tematyce biblijnej została skompletowana, to trudno w to uwierzyć.

Michał Anioł Buonarroti był zdecydowanie wnikliwym człowiekiem, co przełożyło się na jakość jego sztuki. Praktyki przy sekcjach zwłok którymi się zajmował, pozwoliły mu na obserwację ludzkiego ciała, poznanie anatomii człowieka, wszystkich niuansów, które trudno byłoby zauważyć studiując jedynie z książek.

Obraz to grupa postaci znajdujących się na lekko naszkicowanym malarskim tle, przedstawiającym zieloną skarpę na której umieszczony został stworzony przez swego ojca główny bohater omawianej sceny. Z kolei stwórca, jak to boska istota, został adekwatnie przedstawiony na kawałku nieboskłonu, na którym unosi się w powietrzu, podtrzymywany przez grupę aniołów, które przybrały formę postaci dziecięcych. Wśród nich jedna kobieta, widać że młoda, spogląda w stronę Adama, jednak objęta ramieniem boga-ojca, jakby chciał ją ochronić. Być może to Ewa, czekająca na zejście na Ziemię do swojego przyszłego partnera, która towarzyszy ojcu w tym akcie stworzenia jako niezbędna jego część. Być może tchnienie życia w Adama bez umieszczenia jej w tej scenie nie byłoby możliwe.

Właściwie to grupa postaci wspierających boga namalowana jest w podobnej tonacji, o złoto-blond włosach, ich ciała melanżowane odcieniami kremu, ugru, brązu, kolorami nadającymi postaciom cieliste kształty o wyczerpującym zarysie mięśni zaznaczonych cieniem i światłem, które mam wrażenie odbijają je od jasnej, świecącej aż sukni stwórcy. Siwobrody mężczyzna w pozycji półleżącej, unoszony przez postacie młodych, dziecięcych aniołów ze skrzyżowanymi nogami, głową zwróconą w kierunku Adama i ręką wyciągniętą ku niemu, palcem stara się tknąć jego palca, po to by dać mu to symboliczne życie, by mógł na jego podobieństwo zająć się tworzeniem gatunku ludzkiego. A Adam wyciąga rękę, podpartą na kolanie zgiętej nogi i patrzy z niedowierzaniem w stronę swego ojca, jego ciało swobodnie ułożone na zielonym kawałku polany, oczywiście z wnikliwie przedstawionym studium mięśni i detali męskiego ciała.

Fresk jest jednym z najbardziej rozpoznawanych dzieł o tematyce biblijnej, bardzo często reprodukowany na przykład na kubkach, koszulkach. Przedstawienie przybiera znaczenie symboliczne, jak również różne interpretacje.

Michelangelo_-_Creation_of_Adam_(cropped)

 

Źródło: http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/394; https://pl.wikipedia.org/wiki/Stworzenie_Adama
Obraz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stworzenie_Adama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s