Obraz „Pożegnanie z pracownią” J. Malczewski

 

„A we łbie moim

tak jak zawsze przesuwają

się obrazy i obrazki,

światła i cienie, i postacie.

Wrażenia odczute niegdyś

uplastyczniają się,

obrazy niegdyś widziane

wracają

-i albo się przenoszą

na płótna, albo giną

zacierana nowymi

-i tak już będzie

przez całe życie.”

                   Jacek Malczewski do żony, niedatowane

 

Obraz „Pożegnaie z pracownią” namalowany przez artystę Jacka Malczewskiego pochodzi z roku 1913, powstał w Krakowie. Płótno o wymiarach 74, 6 cm wysokości oraz 105 cm szerokości przedstawia umieszczoną  centrum postać artysty, a obok towarzyszą mu Parki – boginki losu. Trzy postacie kobiece z których jedna, ta stojąca za postacią malarza to Maria Balowa, która prawdopodobnie była wielką miłością oraz muzą którą uwieczniał w swoich obrazach. Lekki, delikatny uśmiech kobiety sprawia wrażenie zadowolenia, a twarz Malczewskiego jakby wyrażająca ciekawość tego co wydarzy się kiedy opuści swoją pracownię i zmieni miejsce zamieszkania.

Z kolei dwie boginie po bokach u dołu wyglądają tak jakby były zaniepokojone a nawet załamane sytuacją która ma miejsce. Być może każdy z portretów znajdujących się na przedstawieniu płóciennym to emocje i nastroje malującego je człowieka, kótry z uwagi na to że coś nowego wydarzy się w jego życiu nie wie jak się ustosunkować. Jednocześnie opuszczenie miejsca w którym tworzył i do którego się przywiązał również może budzić sprzeczne odczucia.

Kolorystyka obrazu to głównie biel i krem oraz brązy, ugry i zielenie. Kompozycja jest statyczna, choć lekko ożywiona postaciami w obu dolnych rogach, które wprowadzają odrobinę wrażenia ruchu.

Obraz znajduje się obecnie w Muzeum Śląskim w Katowicach w Galerii sztuki polskiej z 1800-1945 roku. Zakupiony został w 1928 roku od dr Adolfa Schwarza w Krakowie.

MŚK_Sz_M_418

Żródło:
tekst: Wydawnictwo Edipresse 2006, „Ludzie.Czasy.Dzieła. Malczewski” Agnieszka Ławniczakowa, strona internetowa Muzeum Śląskiego https://muzeumslaskie.pl
obraz: https://muzeumslaskie.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s