Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie

 

Otwarcie Galerii Faras w Muzeum warszawskim w nowej aranżacji odbyło się dnia 18. października 2014 roku, została ona zaprojektowana na wzór starożytnej świątyni i przedstawia głównie malowidła z okresu od VIII do XIV wieku pochodzące z kościoła katedralnego biskupów z Faras. To część stałej ekspozycji, gdzie dzięki nastrojowi stworzonemu na podobieństwo wnętrza sakralnego, można kontemplować sztukę uratowaną przed zniszczeniem i przywiezioną z Doliny Nilu.
Malowidła znalazły się w polskim muzeum dzięki ekspedycji polskich archeologów pod przewodnictwem profesora Kazimierza Michałowskiego, którzy wzięli udział w Kampanii Nubijskiej, będącej zorganizowaną, międzynarodową akcją ratowania zabytków, którym groziło zalanie wodami Jeziora Nasera, sztucznego zbiornika, powstającego przy budowie Wysokiej Tamy w egipskim Asuanie w 1972 roku.
Pierwsza grupa znalezisk dotarła do Polski w 1961 roku. Malowidła które zostały odkryte, wykonane na tynku techniką tempery, zostały zdjęte ze ścian przez konserwatorów z Muzeum Narodowego, od 1972 roku były udostępniane osobom zwiedzającym, wraz z wieloma innymi elementami pochodzącymi z katedry tj. dekoracja architektoniczna katedry oraz innych kościołów i budowli w Faras, a także epitafiami miejscowego duchowieństwa czy znaleziskami z miejscowych warsztatów.

W nowej aranżacji, w pierwszej części sali, pokazane są zabytki ze starszego kościoła wzniesionego w 1. ćwierci VII wieku, znajduje się tam także makieta odzwierciedlająca architekturę katedry, a także topograficzny układ malowideł z muzealnych zbiorów. W specjalnym wydzielonym pomieszczeniu można obejrzeć dodatkowo projekcję filmu w technologii 3D przedstawiającego zrekonstruowaną katedrę i serię filmów dedykowanych postaci prof. Kazimierza Michałowskiego, odkrywcy faraskiej świątyni i twórcy Galerii Faras.
W dalszej części sali znajdują się malowidła pochodzące głównie z klatki schodowej, westybulu północnego i ścian zewnętrznych kościoła, detale dekoracji architektonicznej budowli meroickich (IV w. p.n.e – IV w. n.e.), postmeroickich (IV–VI w. n.e.) oraz kościołów w Faras. W gablocie przy przejściu do sali głównej prezentowane są zabytki znalezione w grobowcach biskupów – seria przedstawiająca obyczaje pogrzebowe nubijskiego wyższego duchowieństwa. W następnej sali, znalazły się niemal wszystkie malowidła ścienne z naw i kaplic katedry, pokazane w układzie zbliżonym do oryginalnego rozmieszczenia w kościele. Odtworzony został wystrój narteksu, z którego do Muzeum trafiła większość malowideł, a także nawy północnej, skąd pochodzi m.in. wizerunek św. Anny, oraz z dwóch kaplic po południowej stronie kościoła.

Uzupełnieniem ekspozycji malowideł są gabloty z naczyniami ceramicznymi z warsztatów wytwarzanych w Nubii i importowanymi z Egiptu koptyjskiego oraz z drobnymi znaleziskami pochodzącymi z polskich wykopalisk w Faras, Starej Dongoli. W kilku gablotach znajdują się zabytki koptyjskie pochodzące m.in. z polskich wykopalisk w Edfu i Tell Atrib w Egipcie oraz dzieła sztuki bizantyńskiej ze zbiorów Muzeum.

W jednej z sal jest niewielka ekspozycja krzyży: etiopskich, egipskich, ruskich i rosyjskich, huculskich i ukraińskich, o różnej formie i dekoracji jako przedmiotu służącego celom kultu liturgicznego i pobożności prywatnej chrześcijan w tamtejszych historycznych regionach świata.

Nowa Galeria Faras została stworzona dzięki fundatorom, którzy sfinansowali jej powstanie w całości, był to Wojciech Pawłowski z Rodziną, dzięki temu otwarcie odbyło się w planowanym czasie, po ponad 40 latach od pierwszego publicznego zaprezentowania zabytków.
Autorami projektu architektonicznego przebudowy i modernizacji są Mirosław Orzechowski i Grzegorz Rytel.
Otwarcie Galerii Faras zostało objęte honorowym patronatem UNESCO oraz honorowym partonatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Odniesienie w języku angielskim: http://bit.ly/2v30203

 

Źródło: http://www.mnw.art.pl/kolekcje/galer/galeria-faras/ ; Internet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s