Hatha – joga, co to jest?

Hatha – joga jest częścią prastarego, liczącego kilka tysięcy lat systemu filozoficznego Indii, zwanego Yoga. Ideę przewodnią filozofii stanowi dążenie do doskonałości. Każdy system filozoficzny i ideologia w pewnym stopniu zakłada doskonalenie, albo osobowości, albo stosunków międzyludzkich, jednak joga jest jedyną filozofią, która w rozważaniach bierze pod uwagę fizjologię człowieka, traktując go jako nierozerwalną całość psychofizyczną.

Według jogi najważniejsze jest zdrowie, w szerszym kontekście, a mianowicie uważa się, że wszelkie próby samoopanowania, rozwijania swoich zdolności, wytrwania w zamiarach, zwykle skazane są na niepowodzenie ( a w każdym razie nie mogą być w pełni zrealizowane), jeśli będzie brakowało kondycji fizycznej i psychicznej. Zdrowie to fundament, na którym człowiek musi się oprzeć, by wyznaczony cel osiągnąć.

Dla poprawnego zrozumienia, joga nie neguje, że jednostka która charakteryzuje się wybitnie silną psychiką, może w pewnym stopniu zrekompensować braki fizyczne i wiele dokonać; nie, filozofia ta uważa siłę woli za największą potęgę, ale zakłada, że dopiero aktywność psychiczna wsparta kondycją fizyczną daje człowiekowi równowagę wewnętrzną, niezbędną do harmonijnego i wszechstronnego rozwoju.

System ćwiczeń gimnastycznych, był tworzony przez joginów przez wiele wieków, składa się on z asan, których jest 84, a odmian może być tysiące oraz opracowanego systemu oddychania, zwanego pranajamą. Założeniem wykonywania ćwiczeń jest zachowanie zdrowia i sprawności fizycznej do późnego wieku, a w dziedzinie psychiki to by posiąść samokontrolę i umiejętność koncentracji. W skrócie można określić, że hatha – joga to dążenie do pełnego rozwoju osobowości przez ćwiczenia psychofizyczne i oddechowe.

Zanim osoba zdecyduje się na ćwiczenia hatha – jogi powinna zapoznać się z filozofią jogi która oznacza po prostu „nieczynienie zła”. Jednak jak to filozofia, musi być przestudiowana dogłębnie by zostać zrozumianą. Chodzi więc, o to by zdobyć się na życzliwość i tolerancję wobec otoczenia. Pozbycie się pozostawania w stanie trwałego napięcia wywołanego utarczkami z osobami z otoczenia, gdyż to rujnuje poczucie równowagi psychicznej, sprzyjając rozwojowi chorób. Ważny jest również dystans wobec codziennych przykrości, które wydają się być początkowo olbrzymie, a z upływem czasu okazuje się że niepotrzebnie pochłaniały tak wiele uwagi.

Przed przystąpieniem do treningu odpowiedni jest stan maksymalnego spokoju, dobrze jest wyłączyć myśli z absorbujących spraw i skierować je jedynie na ćwiczenia: nie rozpraszać się, za to skupić, nie prowadzić błahych rozmów, szczególnie w miejscu treningu, wyłączyć radio i telewizor.

 

Źródło: „Hatha – joga dla wszystkich” M.Michalska, W-wa 1978

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s