„Dlaczego historia sztuki jest ważna?”

Studiowałam historię sztuki jeden rok zaledwie, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, wcześniej kilka lat uczyłam się jej jako przedmiotu w liceum plastycznym. Pamiętam pierwszą nauczycielkę tego przedmiotu w liceum oraz sposób w jaki przedstawiała materiał z jego zakresu. Byłam pod wrażeniem, szczególnie dlatego, że jako osoba z małej miejscowości, wcześniej nie spotkałam się z takim sposobem wykładania wiedzy. Nauczycielka miała styl typowo akademicki oraz typowe nawyki, jak się później dowiedziałam była wykładowczynią na Uniwersytecie. Z różnych powodów, delektowałam się tymi wykładami przez rok, jednak na zawsze utkwiły w mojej pamięci i myślę, że wtedy był ten moment kiedy zapragnęłam studiować ten przedmiot w wyższym nauczaniu i osobiście – prywatnie we własnym zakresie.

Dlaczego właściwie wybrałam ten przedmiot i dlaczego stał się dla mnie interesujący? Myślę, że była to jego złożoność, bo historia sztuki zawiera w sobie wiele nauk z których czerpie i prawdopodobnie bez udziału których by nie powstała jako dziedzina nauki. Między innymi jest to socjologia, historia, antropologia czy krytyka artystyczna (która powstała w XVIII wieku), jednak myślę że czerpie również z nauk o języku czy estetyki, a także studiów nad kulturą, studiów nad kulturą wizualną, rzeczoznawstwa.

Podczas pierwszej mojej styczności z historią sztuki i zachwytu nad tym przedmiotem, było to że przekazuje tak wiele informacji, że opowiada o wielu ludziach którzy przyczynili się do teraźniejszego obrazu świata, począwszy od prehistorii do współczesności.

Według Anne D’Alleva – historyk sztuki i autorki książki pt.: „Jak studiować historię sztuki” (wydawnictwo polskie, Kraków 2008), przedmiot ten uczy myśleć w odmienny sposób, a także „uczy, jak zadawać interesujące pytania, stawiać opór szablonowym odpowiedziom i potocznym wiadomościom, patrzeć poza powierzchowne i oczywiste znaczenia, dostrzegać niuanse i odcienie rzeczy”. Zdecydowanie się z tymi słowami zgadzam, i myślę, że tego między innymi nauczyła mnie nauka przedmiotu.

Autorka zauważa trafnie, że nauka historii sztuki rozwija zdolność wizualnej analizy i krytycznego czytania, pomaga budować trafną argumentację a także wyrażać myśli zarówno w formie ustnej jak i pisemnej.

Także, nauka historii sztuki ma wiele plusów i pozytywnych aspektów, i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kwestie studiowania tego przedmiotu na uniwersytecie, a zainteresowanie nim w sposób teoretyczny i praktyczny, od czasu do czasu, w codziennej rzeczywistości.

Lucyna Kaletka

 

Bibliografia
Anne D’Alleva ” Jak studiować Historię Sztuki „

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s