Co to jest Historia Sztuki?

Historia sztuki jest to dziedzina nauki, prowadzona jako przedmiot w liceach plastycznych oraz na uniwersytetach, w tych drugich jako stricte główny kierunek, w obu, również, jako przedmiot przedstawiający ogólnie zagadnienia tematu.

Historia sztuki ma za zadanie nauczyć w jaki sposób patrzeć krytycznie i jak analizować to co jest w zasięgu wzroku, czyli to co obserwujemy i widzimy, nie odnosi się to tylko do dzieł sztuki, lecz także do wypracowania umiejętności właściwego oceniania otaczającej nas rzeczywistości.

Historia sztuki zajmuje się tworzeniem sztuki, z pomocą jej przedstawicieli – osób wykwalifikowanych w tymże kierunku, jednak, co jest ważne by zaznaczyć to to, że historycy sztuki, sztuki nie wykonują, a zajmują się jej badaniem. Jest to badanie na zasadzie interpretacji często wielu punktów widzenia, z próbą zrozumienia co wykonawca czyli artysta chciał przekazać w swojej pracy, jak również co zauważa odbiorca kontemplując dzieło. Jednak to nie wszystko, bo historia sztuki to bardziej złożona dziedzina, a mianowicie dzieło powstałe w określonym czasie w przeszłości zostaje poddane analizie oraz serii pytań rodzaju: dlaczego zostało stworzone? dlaczego w tym konkretnym czasie w przeszłości? co autor chciał przekazać w odniesieniu subiektywnym? w jaki sposób oddziaływało to dzieło na tamtejsze otoczenie? oraz dla porównania: w jaki sposób oddziałuje na teraźniejszego odbiorcę? czy odbiór dzieła jest uniwersalny?

To szereg pytań pomocniczych, można powiedzieć szczegółowych w kontekście tematyki którą się zajmuje historyk sztuki. Jednak, znowuż, to nie wszystko, gdyż obiektem badań staje się nie tylko konkretny artysta i jego zamierzenia i intencje, a także mecenasowie, odbiorcy w szerokim kontekście czy instytucje, miejsca, grupy społeczne. Są to szkoły artystyczne w których sztuka jest tworzona i rozpowszechniana, jak również świątynie czy agencje rządowe.

Historia sztuki to interdyscyplinarna dziedzina nauki, czerpiąca z wielu innych, co postaram się również, pisząc o niej, przybliżyć.

 

Lucyna Kaletka

 

 

Źródło: Anne D’Alleva „Jak studiować Historię Sztuki?”

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s