Zupa porowa

2 pory ( 135 g)

1 mandarynka (twarda, kwaśna, bez pestek)

1 biała cebula, czosnkowa

1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego

400 ml napoju sojowego

130 g boczku parzonego

1 szczypta soli z algami

1 płaska łyżka alg spirulina

1 i 1/2 oleju kokosowego

500 ml zimnej wody

Obrałam mandarynkę i podzieliłam na cząstki, umieściłam w misce, odstawiłam na bok.

Pokroiłam cebulę w półkrążki. 1 łyżkę oleju kokosowego włożyłam do garnka, załączyłam palnik i poczekałam do momentu gdy się roztopi. Następnie wrzuciłam pokrojoną cebulę do miękkości ją smażyłam kilka minut na niskiej temperaturze. W tym czasie pokroiłam pora w półkrążki, wrzuciłam do garnka i smażyłam dalej mieszając od czasu do czasu, do miękkości. Dodałam mandarynkę i pozostawiłam by się smażyło.

Dodałam 1/2 łyżeczki soli z algami, pomieszałam i od czasu do czasu powtarzam tę czynność. W tym czasie przygotowuję boczek – kroję w kosteczkę.

Na drugim palniku postawiłam garnek, w którym roztopiłam 1/2 łyżeczki oleju kokosowego, następnie wrzuciłam pokrojony boczek, smażyłam kilka minut na niskiej temperaturze do momentu gdy się ładnie usmażył. W tym czasie odmierzyłam wodę i wlałam do garnka z porem, cebulą i mandarynką, poczekałam aż się zagotuje.

Usmażony boczek odstawiłam na bok. Zupę gotowałam kilka minut, następnie dodałam 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego i łyżką pomieszałam całość.

Wlałam napój sojowy i poczekałam do momentu kiedy się zagotowała, po tym czasie zdjęłam z palnika i zblendowałam ręcznym blenderem, by zupa była gładka, zajęło mi to kilka minut, około 3. Postawiłam garnek z zupą spowrotem na palnik i gotowałam około 1 minuty.

Z użytych powyżej składników uzyskałam 1250 ml zupy czyli wystarczająco na 5 porcji po 250 ml każda plus około 25 gram usmażonego boczku do każdej z porcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s